COMMITTEES

Technical Programme Committee

Chair: Christian Rehtanz, Germany

Vice-Chair: Daniel Molzahn, USA

  • Abur, Ali, USA
  • Acha, Enrique, Finland
  • Bakirtzis, Anastasios, Greece
  • Bessa, Ricardo, Portugal
  • Bialek, Janusz, Russia
  • Borghetti, Alberto, Italy
  • Bouffard, Francois, Canada
  • Capitanescu, Florin, Luxemburg
  • Carvalho, Pedro, Portugal
  • Chatzivasilieiadis, Spyros, Denmark
  • Cherkaoui, Rachid, Switzerland
  • Chertkov, Misha, USA
  • Cirio, Diego, Italy
  • Coffrin, Carleton, USA
  • Cornélusse, Bertrand, Belgium
  • Funabashi, Toshihisa, Japan
  • Gawlik, Wolfgang, Austria
  • Guillaud, Xavier, France
  • Hou, Yunhe, Hong Kong
  • Hug, Gabriela, Switzerland
  • Korpas, Magnus, Norway
  • Loitz, Soenke, Germany
  • Low, Steven, USA
  • Mahserdjian, Jean, Canada
  • Mancarella, Pierluigi, Australia
  • Mathieu, Johanna, USA
  • Maza-Ortega, Jose Maria, Spain
  • Milano, Federico, Ireland
  • Molzahn, Daniel, USA
  • Myrzik, Johanna, Germany
  • Noda, Taku, Japan
  • Nordstrøm, Lars, Sweden
  • Olmos Camacho, Luis, Spain
  • Omont, Nicolas, France
  • Papavasiliou, Anthony, Belgium
  • Pinson, Pierre, Denmark
  • Preece, Robin, UK
  • Rehtanz, Christian, Germany
  • Roald, Line, USA
  • Rosolowski, Eugeniusz, Poland
  • Rouco, Luis, Spain
  • Silvestro, Federico, Italy
  • Siqueira de Lima, Antonio Carlos, Brazil
  • Sossan, Fabrizio, France
  • Strunz, Kai, Germany
  • Taranto, Glauco, Brazil
  • Vale, Zita, Portugal
  • Van Hentenryck, Pascal, USA
  • Van Hertem, Dirk, Belgium
  • Vrakopoulou, Maria, Australia
  • Wehenkel, Louis, Belgium
  • Zdrallek, Markus, Germany
  • Zeng, Peter, China

Local Organising Committee

Chair: João Abel Peças Lopes

  • Manuel Matos
  • João Paulo Tomé Saraiva
  • Jorge Pereira
  • José Nuno Fidalgo
  • Carlos Moreira
  • Maria Helena Vasconcelos
  • Ricardo Bessa
  • André Madureira
  • Bernardo Silva
  • Luís Seca
  • Joana Desport Coelho
  • Lídia Vilas Boas
  • Paula Castro
en_USEnglish
en_USEnglish